top of page

60 YILLIK DENEYİMİN BİRLEŞTİĞİ NOKTA

Karafırın ve ekmek sektörüne Vakfıkebir'de başlayan Yavuz Kılıçarslan, aile mesleği olan ekmekçiliğe erken yaşında adım attı.

Mesleki tecrübesini önce Bursa'da işlettiği işletmesinde daha sonra da Denizli'de kurduğu işletmelerde birleştirdi. Karadeniz lezzetlerini Denizli'ye taşıyan Kılıçarslan, 2005 yılında Akhan Mahallesi'nde açtığı ilk işletmesinde 5 yıl boyunca ekmek imalatında önemli bir yer edindi.

2010 yılında ise, Adalet Ekmek Sarayı girişimini başlatarak doğal ve lezzetli ekmek üretme misyonunu Denizli'de aktif bir şekilde sürdürmeye devam etti.

 

Adalet Ekmek Sarayı olarak, ekmeklerimizi üretirken, sadece en kaliteli ve doğal malzemeler kullanarak geleneksel ekmekçilik yöntemlerine sadık kalıyoruz.

Adalet Ekmek Sarayı olarak, ekmek sektöründe 60 yıllık deneyimi birleştirerek, müşterilerimize kaliteli, doğal ve lezzetli ekmekler sunmaktan gurur duyuyoruz.

 

 Özel ekmeklerimizi tatmaya ve kaliteli hizmetimizden faydalanmaya davetlisiniz.

ÜRÜNLERİMİZ

Adalet Ekmek Sarayı olarak, müşterilerimize en kaliteli ve doğal ekmekleri sunmak için çalışıyoruz.

 

Tüm ürünlerimizi doğal malzemeler kullanarak ve odun ateşinde pişirerek üretiyoruz.

Ekmeklerimizde kesinlikle katkı maddesi ve koruyucu kullanmıyoruz.

Ekmeklerimizin yapım süreci, geleneksel yöntemleri kullanarak gerçekleştiriliyor. Nesiller boyu aktarılan tecrübeye sahip ekmek ustalarımız, özel karışımlarımızı ve hamurumuzu yoğurarak sofranızın en özel ekmeklerini üretmek için özenle çalışıyor.

bottom of page